Oksijen Nedir Kısaca

Oksijen Nedir Kısaca

Oksijen Nedir Kısaca; Oksijen atom no su 8 olan, simgesi ise O₂ olarak bilinen kimyasal elementtir.  Atmosferimizin %21′ ini oluşturan O₂, renksiz, kokusuz ve tatsız gazdır. Oksijen yaşamı mümkün kılan element olup ve yanmayı mümkün kılar. Atmosferimizde bulunan en bol elementtir. Okyanusların % 85′ i, kayaların ve minerallerin %46’sı, insan vücudunun % 60′ ı oksijendir. Yanlış bilinen bir husus ise oksijen yanıcı olması, oksijen yanıcı değildir, yanmayı mümkün kılar. Firmamız oksijen tüpü satışı, oksijen tüpü dolumu yapmaktadır.

 

Sağlıkta Oksijenin Önemi

Geçmişten günümüze giderek gelişme göstermekte olan sağlık sektöründe özellikle akçiğer hastalıkları gibi sağlık sorunlarına çözüm olarak üretilmekte olan oksihen tüpü oldukça büyük bir öneme sahiptir. Oksijen gazının basınçından ödün vermeden tüplere doldurulması işlemi sonrasında oluşmakta olan oksijen tüpleri kişinin daha rahat nefes alabilmesine olanak tanımaktadır. Tüp içerisinde yer almakta olan gaz yoğunluğu yaklaşık olarak %98 gibi yüksek bir yoğunluktur. Renksiz, kokusuz ve tatsız bir gaz olan oksijen gazı içerisinde barındırdığı özellikler ile canlılara yaşama olanağı sağlamaktadır. Oksijensiz bir yaşamın sürdürülemeyeceği göz önüne alındığında oksijenin ve oksijen tüpünün önemi ortaya çıkmaktadır.

 

Oksijen Tüpü Özellikleri

Tıbbi alanda kulanılmakta olan bir araç olarak bilinmekte olan oksijen tüpleri, içerisine uygulanan yüksek basınçlı gaz nedeni ile son derece dayanıklı malzemelerden üretilmiştir. Diğer alanlarda kullanılmakta olan tüplere nazaran patlama olanağı olmaması da kullanım tercihlerini arttıran özelliklerden bir tanesidir. Genellikle hastanelerde, özel kliniklerde, sağlık hizmeti sunmakta olan her türlü kurumda kullanımı gerçekleştirilmekte olan bu tüpler son zamanlarda akciğer rahatsızlıkları nedeni ile nefes problemi yaşamakta olan ve evlerinde tedavi gören kişilerin evlerinde de kullanılmaya başlanmaktadır. Böylelikle kullanım alanı olarak giderek yaygınlaşmakta olan bu tüp diğer tüplere nazaran görünüm açısından boyuna daha uzun bir görünüm teşkil etmektedir. Ucunda bağlı bulunan maskesi ve manımetre adı verilmekte olan basıncı kontrol eden cihazı sayesinde kişiye talep ettiği zaman dilimlerinde oksijen desteği sağlayabilmektedir. Kullanımının son derece kolay olması da tercih  nedenleri arasında yer almaktadır.

oksijen nedir kısaca

Oksijen Nedir?

Oksijen Tüpü Dolumu

Sağlık alanında kullanımı gerçekleştirilen bu tüplerin dolum işlemi  bu alanda hizmet vermekte olan sağlık bakanlığı tarafından sertifika verilerek onay alınmış tesisler tarafından firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Oksijen gazını tıbbi amaca göre doldurmakta olan bu tesisler özel cihazlar kullanarak bu olanağı sunmaktadırlar. Bu nedenle farklı gazların tüp içerisine yüklenmemesine azami özen gösterilmelidir. Aksi takdirde oldukça kötü sonuçlar doğurack olan bu eylem ile karşılaşmamak adına sertifikalı olan ve bu alanda referanslı bir şekilde faaliyet gösteren tesisler tercih edilmelidir.

03 Ocak 2018
8.401 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM

 1. Ozan dedi ki:

  Olmazsa olmazdır oksijen. Özellikle yaşlı insanlarda ve solunum güçlüğü çekenler için vazgeçilmez bir şey. Bu yüzden her zaman en iyi en kaliteli oksijeni almalıyız.

 2. ebruli dedi ki:

  2 saattir sitedeki tüm içeriklerinizi okuyorum. Gerçekten hepsi birbirinden kıymetli, aslında konuyla bir alakam yok ama bir tanesini okuyunca bir sonrakine de bakayım diye diye tüm sitedeki içerikleri bitirdim 🙂

 3. Mevlüt dedi ki:

  %90 olması lazımdı sanırım, kaliteli oksijenin sınırı. Yani kanda %90’ın altında oksijen olursa sıkıntılı bir durum. Bu yüzden bu ölçümleri her sene yaptırıyorum ben

 4. esin dedi ki:

  Oksijenin tanımını bundan daha iyi anlatanı görmedim. Çok başarılı ve doğru bir anlatım olmuş. Emeğinize ve ellerinize sağlık.

 5. sakıp dedi ki:

  Oksijen her canlının en temel ihtiyacıdır. Yemeksiz, susuz bile insan belli bir zaman yaşayabilir ama oksijensiz yaşamak mümkün değil. Bu yüzden sağlığımızın kıymetini bilmeliyiz.

 6. Cevdet dedi ki:

  20 senedir sigara kullanıyorum, normal nefes alıyorum fakat 20 30 metre yürüdükten sonra sanki kilometrelerce koşmuşum gibi tıkanıyorum. Oksijen azlığından da kaynaklanabilir mi?

  1. admin dedi ki:

   Evet, oksijen eksikliği hastalıkları bir çok şekilde gözükmekte kısaca koah, astım, bronşit, zatüre, akciğer kanseri gibi hastalıklarda vücutta oksijen eksikliği görülebilmektedir. İyi günler.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

WhatsApp Destek Hattı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.