Oksijen Kanülü

Oksijen tüpü veya oksijen konsantratörü, kanülleri bir çok modeli olup, silikonlu ve silikonsuz modelleri bulunmaktadır. Renkli ve şeffaf çeşitleri bulunun nasal kanüller için bizleri arayabilirsiniz. Oksijen nasal konülleri oksijen tüpü veya oksijen cihazlarının yanında hediye olarak verilmektedir.

Eğer oksijen tüpünü kullanırken oksijen maskesi kullanmak istemiyor iseniz ( burundan ) kanül kullanabilirsiniz. Nasal kanüller değişik boy ve çeşitlerden oluşmaktadır.

                                                                                   Oksijen kanülleri; 2 metre, 7 metre ve 15 metre olarak satılmaktadır.

 

Oksijen Tüpü İle Birlikte Kullanılan Burun Kanülleri Ve Yüz Maskeleri

Burun kanülleri ve yüz maskeleri, oksijeni yeterince alamayan insanlara oksijen sağlamak için kullanılır. Solunum bozukluğu olan insanlara rahatlık sağlamak için sıklıkla kullanılırlar. Burun kanülü burnun altına yerleştirilen esnek bir borudan oluşur. Tüp burun deliklerine giren iki uç içerir. Bir yüz maskesi burun ve ağzı kaplar. Nazal kanüller ve basit yüz maskeleri, genellikle düşük oksijen seviyeleri sağlamak için kullanılır. Başka bir maske tipi olan Venturi maskesi daha yüksek seviyelerde oksijen üretir. Bazen burun kanülleri yüksek oksijen seviyeleri sağlamak için de kullanılır.

 

Nazal Kanüller Ve Yüz Maskeleri Neden Kullanılır?

Burun kanülleri ve yüz maskeleri tipik olarak solunum koşullarına sahip olanları tedavi etmek için kullanılır.

  • Astım
  • Bronkopulmoner displazi veya yenidoğanlarda az gelişmiş akciğerler
  • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
  • Kistik fibroz
  • Zatürree
  • Uyku apnesi

Hastanelerde travma veya kalp yetmezliği gibi akut rahatsızlıklar yaşayan insanlara da uygulanabilirler. Oksijen terapisinin faydaları, daha fazla enerji ve nefes alma kolaylığı içerir.

 

Burun Kanülleri Ve Yüz Maskeleri Nasıl Kullanılır?

Tedaviyi reçete etmeden önce, doktorunuz kandaki oksijen miktarınızı ölçmek için bazı testler yapacaktır. Bir iğne ile numune alabilir veya bir algılama aygıtı kullanabilirler. Parmak veya ayak parmağınıza karşı yerleştirildiğinde, nabız oksimetresi adı verilen algılama cihazı, kanınızdaki oksijen miktarını ölçmek için ışık kullanır. Hiçbir kan çekme veya iğne gerekli değildir.

Oksijen hastanelerde, kliniklerinde veya uzmanlaşmış bakım tesislerinde burun kanülleri veya yüz maskeleri ile uygulanabilir. Ayrıca bir ev ortamında veya hareket halindeyken de uygulanabilir. Bazı cihazlar taşınabilir ve bir kişinin omzuna asılabilir.

Venturi maskeleri, önceden belirlenmiş bir oksijen seviyesi sağlar. Bunlar, bir kişinin karbon dioksit retansiyonunu kontrol etmek ve ek oksijen sağlamak için sıklıkla kullanılırlar.

Burun kanülleri oksijen verilmesinde en yaygın yöntemdir. Bunun temel nedeni, diğer seçeneklerden daha az müdahaleci olması ve bir kişinin yiyerek özgürce konuşmasına izin vermesidir.

 

Burun Kanülleri Ve Yüz Maskelerinin Riskleri Nelerdir?

Burun kanülüne sahip insanlar bazen yüksek seviyelerde oksijen alırken nazal kuruluk yaşarlar. Yeni cihazlar, teslim sürecine nem ve sıcaklık katarak bu belirti ile yardımcı olabilir.

Avantajlarına rağmen oksijen tedavisi risksiz değildir. Yüksek oksijen seviyelerinin uzun süreli tedavisi ile çeşitli komplikasyonlar gelişebilir. Bazı vakalarda, insanlar akciğer hasarına veya pulmoner oksijen toksisitesi olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Ayrıca gözlere zarar verebilir. Dudaklarınıza veya tırnağınıza mavimsi bir renk tonu fark ederseniz veya ilave oksijen kullanırken nefes almada zorlanmaya başlarsanız doktorunuzla iletişim kurun.

29 Ekim 2017
8.254 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. ahmet dedi ki:

    Kanülden satın aldık gayet sağlam ve kaliteli geldi teşekkürler

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

WhatsApp Destek Hattı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.