Oksijen Tüpü Kullanımı

Oksijen Tüpü Kullanımı

Oksijen Tüpü Kullanımı; Oksijen tüpü bizden aldıysanız eğer uzman ekibimiz sizlere gereken bilgileri vermiştir. Eğer oksijen tüpünü bizden almadıysanız ve gereken bilgiye sahip değilseniz, sizlere kısaca bilgi verelim.

Oksijen tüpü kullanımı; Oksijen tüpü öncelikle yanında verilen regülatörü birleştirmek gerekmektedir. Regülatör 2 veya 3 parçadan oluşur ve bir birine geçmeli sistemdir. Regülatörü birleştirdikten sonra oksijen tüpünün ağız kısmında dişli olan bölüm takınız ve eğer elinizde 17 anahtar var ise 17 anahtar ile yok ise ingiliz anaftarını ayarlayarak sıkıca monte ediniz. Eğer iyice sıkı şekilde monte ettiğinizden eminseniz oksijen tüpünün vanasını açınız ve tekrar kapayınız. Bu işlemde eğer tüp basıncı düşmüyor ise tüpü yeterince iyi bağlamışsınız demektir. Kontrolden sonra tekrar tüpün vanasını açınız ve regülatörden bar basıncını açarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Oksijen tüpü kullanım süresi; Eğer 10 litre oksijen tüpü kullanıyorsanız ve bu kullanımda 2 ile 2.5 barda kullanıyor iseniz yaklaşık 6 ile 7 saat arasında tüpünüz bitecektir. Oksijen tüpü kullanım süresi, eğer 2 bardan daha yüksek kullanıyorsanız örnek 3 ve 4 barda kullanıyorsanız takriben 10 litre oksijen tüpünüz 3 saat kadar sonra bitecektir.

 

Oksijen tüpü kullanım talimatı;

– Oksijen tüpü hasta kişinin kandaki oksijen miktarında eksilme “hipoksi” söz konusu olduğu zamanlarda kullanılır.
– Oksijen tüpünü kullanmadan önce bağlantıları kontrol edilmelidir.
– Manometre (basınç ayarlacı) oksijen tüpüne tam olarak yerleştirilmelidir.
– Su kabı, su seviye çizgisini ‘maximum’ geçmiyecek şekilde distile, saf su veya kaynatılıp soğutulan su ile doldurulmalıdır, her oksijen kullanımı sonrası suyu boşaltılarak temizlenmelidir. Çoğunlukla eksildiğinde ekleme yapılmakta bu durum yanlıştır, eksildiğinde su değiştirilmelidir.
– Oksijen verilecek şahsa bağlanacak nazal kanül veya maskenin ucu, hortum bağlantı konnektörüne bağlanmalıdır.
– Oksijen tüpünün vanası açma yönünde açılır, ayar düğmesinden verilecek oksijen miktarı ayarlanır, genelde 2 bar da kullanılmaktadır.
– Kişide kullanılacak olan nazal kanül veya oksijen maskesi , oksijen alacak hastaya bağlanır.
– Tercih edilen maske veya kanül kişiye uygun ve tek kullanımlık olmalıdır. Evde kullanıyorsanız steril olması yeterlidir.
– Kişi veya hastaya oksijen verme işlemi bittikten sonra vana kapatılır.

 

Manometre ve vana kontrolü:
– Oksijen tüpünün vana hafifçe açılır, manometre ibresinin 150 bar yada 200 bar’a yükselmesi gerekir, ibre yükseldikten sonra vana kapatılır.
– Oksijen tüpü vanası kapalı iken ibrenin yavaş yavaş yada hızlı bir şekilde sıfıra düşmemesi gerekir, eğer ibre düşmüşse tüp boş demektir, kaçak mevcuttur.
– Oksijen tüpü vana hafifçe açıldığında gaz basınçla dışarı çıkmışsa tüp vanasında kaçak vardır kullanılmamalı oksijen tüpü dolumu yapan firmaya kontrole çağrılmalıdır.

 

Su haznesi kontrolü:
– Su alt çizgi ve üst çizgi sınır arasında olmalıdır.

 

Doluluk (bar) oranı kontrolü:
– Oksijen tüpü vana hafifçe açılır, regülatör ibresinin yükselmesi gerekir ve ibrenin durduğu sayı bar oranını gösterir, 10 litre ve 5 litre tüpler 150 bar doluluk oranıdır.

 

Oksijen tüpü kullanırken dikkat edilmesi gerekenler;

– Oksijen tüpü kullanırken yağlı, kremli, kirli ellerinizle oksijen tüplerine temas edilmeyecektir.
– Oksijen tüpü ile temasta yağlı ve kirli eldivenle oksijen tüplerine ve parçalarına dokunulmayacaktır.
– Oksijen tüpü yağlı ve kirli aletlerle oksijen tüpleri ve parçalarına müdahale edilmeyecektir.
– Oksijen tüpü veya regülatör değişiminde tüp ve vanalar kapatılacak.
– Manometre açılarak tüpteki ve manometredeki gaz tamamen boşaltılacak.
– Oksijen tüp manometre otomatik basınç ayarlı olduğundan regülatörler basınç ayarlarına müdahale edilmeyecektir. Oksijen tüplerini açıp kapatmak için tüp manometre kesinlikle kulanılmayacaktır.
– Bir yerden bir yere taşıma esnasında tüpler yan yatırılmamalı, dik vaziyette, bir araba üzerinde ve bağlı olarak taşınmalıdır.
– Oksijen tüplerinin kapağından ve ventilinden kaldırılarak taşınmamalıdır. Oksijen tüpleri kaldırmak için mıknatıs,halat veya zincir kullanılmamalıdır.
– Oksijen tüpler düşürülmemeli, birbirine çarptırılmamaludır. Ambulans içerisinde ve aracınızda dik pozisyonda bulunmalı ve etiket üzerinden doğru gazın olduğu kontrol edilmelidir.
– Oksijen tüpü kapağı sökülüp vana dişleri kontrol edilmelidir. Oksijen tüpü vana kısmı kesinlikle yağlanmamalıdır ve yavaşça açılmalıdır. Uygun bir yöntemle ( sabun köpüğü kaçak tespit solüsyonu vb.) gaz kaçakları tespit edilmelidir.
– Oksijen tüpü kullanımdan önce, sisteme geri besleme olmamasına dikkat edilmelidir. Bir oksijen tüpünün basıncını arttırmak için asla direkt çıplak alev veya elektirikli ısıtıcı cihazlar kullanılmamalıdır

– Oksijen tüpü kesinlikle 45C ‘nin üzerindeki bir sıcaklığa maruz bırakılmamalıdır. Oksijen tüpü içindeki gaz tamamen bitmeden, oksijen tüpünün vanası zorlanmadan kapatılmalı ve kapağı takılmalıdır.
– Oksijen tüpü kullanırken yağ, petrol veya diğer kolaylıkla yanabilir maddelerin, oksijen ihtiva eden tüplerin vanaları ile temasa geçmesine dikkat edilmemelidir. Havaya karışan yağ ve yağ buharlarının oksijen gazı ile teması halinde infilak ve yangın tehlikesi vardır, bu konuda çok dikkat edilmelidir.
– Oksijen tüpü çıkış valfleri özellikle yağ ve su gibi elementlerden uzak ve temiz tutulmalı, yağlı ekipman (conta, manometre vb.). kesinlikle kullanılmamalıdır. Oksijen ile birlikte kullanılacak malzemeler üzerindeki yağlar, etkili endüstriyel yağ temizleme malzemeleri ile temizlenebilir, ancak bu solüsyonların yanıcı olamaması, ekipman materyalinde korozyona neden olmaması dikkat edilmelidir.
– Oksijen tüpü kullanırken kalay, gümüş veya kurşun kalay alaşımları iyi conta malzemeleridir. Teflon, teflonkompozitleri tercih edilen metalik olmayan conta malzemeleridir. Harici
malzemeler conta olarak kullanılmamalıdır. Dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık.

 

Oksijen Tüpü Kullanımı Nasıldır ve Dolumu Kolay mıdır?

Oksijen tüpünden bahsetmeden önce içerisindeki gazdan bahsetmek gerekir. İçerisinde bulunan oksijen gazı renksiz, kokusuz bir gaz olup soğutulduğunda mavi renkli bir sıvı haline gelir. Doğadan en çok bulunan elementlerden biri olan oksijen gazının atom numarası 8, atom ağırlığı 16 olarak periyodik tabloda 6A grubunda yer alır. 6a grubunda yer aldığı için de ametalik özellik gösterir. Ayrıca doğada üç tane de izotopu bulunur. Ve daha bunun gibi aslında birçok özellikten bahsetmek mümkün.

Tıbbı amaçlı kullanılan oksijen gazının, basınçlı bir şekilde doldurulmuş olduğu tüplere oksijen tüpü denir. Bu tüpler sağlam ve yüksek basınca dayanıklı olarak üretilir. Yani, çarpma veya düşme gibi olaylarda patlamazlar. Şayet oksijen tüpünün bulunduğu ortamda yangın çıkarsa patlama gerçekleşebilir. Oksijen tüpünde bulunan oksijen gazının yoğunluğu yaklaşık %98’dir.

 

Oksijen Tüpü Kullanımı

Oksijen Tüpü Nasıl Doldurulur?

Oksijen tüpünün yanı sıra oksijen konsantratörleri mevcuttur. Oksijen konsantratörlerinde yaklaşık %95 oranında oksijen üretilir. Kısaca oksijen konsantratörleri de açıklamak gerekirse şu cümle ile açıklayabiliriz. Soluduğumuz havadaki oksijeni ve nitrojeni (azotu : N)moleküler elek sisteminden geçirerek ayırır, böylece tıbbi amaçlı kullanılan oksijen gazını üretir. İşte bazı kullanıcılar oksijen tüpünü ve oksijen konsantratörlerini kullanıp ikisi arasında bir kıyaslama yapmışlardır. Ve oksijen tüpünün, oksijen konsantratörüne oranla daha çok rahatlattığını belirtmişlerdir.

Oksijen tüpünün dolumunu yapan sertifikalı tesisler bulunmaktadır. Tıbbi amaçlı kullanılacağı için oksijen tüpünün medikal oksijen gazı ile doldurulması gerekir. Şayet medikal oksijen gazı yerine sanayide kullanılan oksijen gazı doldurulursa kullanan kişiye ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle dolum için gerekli önlemleri alarak sertifikalı tesisleri araştırmalı ve sertifikalı tesisler tercih edilmelidir.

 

Oksijen Tüpü Nasıl Kullanılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, oksijen tüplerinin içerisinde yüksek basınçlı gaz vardır. Bunun doğrudan kullanımı mümkün değildir. Kullanımı sağlamak için tüpe uygun manometre kullanılması gerekir. Tüp manometresi sayesinde basınç düşürülür ve kullanıma uygun hale getirilir. Manometrelerin üzerinde akış ölçer mevcuttur aynı zamanda oksijenin nemlendirilmesi için su kabı da vardır. Manometreden çıkan oksijen gazı su kabından geçer ve nemlendirilir. Oksijen maskesi, oksijen kanülü veya oksijen kateteri ile kişilere ulaştırılır.

05 Aralık 2017
35.515 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Kenan aydin dedi ki:

    Merhabalar oksijen türündeki gaz 2-3 yıldır dolu halde duruyor.bozulma gibi bir durum söz konusu olurmuş.

    1. admin dedi ki:

      merhabalar 6 ayı geçirmeyin ay sonra doluda olsa boşaltıp doldurtun ve uzun yıllar geçer ise test yaptırın tüpünüze iyi günler

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

WhatsApp Destek Hattı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.