Oksijen Tüpü Nedir

Oksijen Tüpü Nedir

Oksijen Tüpü Nedir; Oksijen tüpleri medikal oksijen tüpü ve sınai oksijen tüpleri olmak üzere 2 ayrılırlar. Medikal oksijen tüpleri hastanelerde, ambulanslarda, sağlık ocaklarında, dispanserlerde, hiperbarik oksijen tedavisi uygulayan tesislerde, solunum hastalığı çeken hastaların evlerinde vs. bulana tüplerdir. Evlerde genellikle 10 litre ve 5 litre kullanılır. Hastane ve benzeri yerlerde oksijen tankları veya 40 litre ile 50 litrelik oksijen tüpleri bulunmaktadır. Sınai tüpler ise oksijen kaynağı yapan demir atölyeleri, gemi bakım tesisleri, ve genel itibari ile sanayi işletmelerinde bulunmaktadır, 40 ve 50 litre kullanımı yaygındır. Oksijen tüpü hizmetleri bizleri arayınız.

 

Evdeki  Oksijen

Geçmişten günümüze bir çok alanda yapılan yenilikler çoğu zaman tıbbi alanda da karşımıza çıkmaktadır. Özellikle insan hayatı için son derece büyük önem taşımakta olan akciğerlerde oluşan belirli hasarlar sonucunda rahat nefes alamama hastalığı tedavisinde kullanılmakta olan oksijen tüpü cihazının üretimi ve kullanılması tıp alanında yapılan büyük yeniliklerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Kullanım alanı olarak her ne kadar sağlık kuruluşları tercih ediliyor olsa da hastalık derecesi çok fazla miktarda olmayan ve kronikleşmiş bir hastalık derecesine sahip olan kişiler için oksijen tüpü temini sağlanarak kendi evlerinde kullanma olanağı sunulmaktadır. Kullanımının son derece kolay olması, çoğu zaman kişinin kendi kendisine bu cihazı kullanabilmesine olanak sağlamaktadır.

 

Medikal Oksijen Tüpü Nedir?

Yalnızca tıbbi alanda kullanılmak adına üretilmekte olan oksijen tüplerine medikal oksijen tüpü adı verilmektedir. Bu tüplerin diğer tüplere oranla daha farklı şekil ve kullanım alanları bulunmaktadır. Kapasitelerinin de son derece kullanıma uygun niteliklerde üretilmesi, 10 litrelik dolum kapasitelerine sahip olması, taşınabilir nitelikte olması gibi özellikleri bulunmaktadır. Medikal alanda hizmete sunulmakta olan bu oksijen tüpleri taşınabilirlik ve taşınamazlık özelliği olarak birbirinden ayrılabilmektedir. Litre bazında farklılıklar gösteren bu tüpler de 10 Litreye kadar olanlar taşıma özelliğine sahipken, ambulanslarda, sağlık kurumlarında bulunan acil müdahale odalarında yada evlerde kullanılabilme özelliğine sahiptir. Ancak dolum oranı 10 litre kapasitenin üzerinde olan tüpler taşınabilirlik özelliği içermemektedir.

 

Oksijen Tüpünde Tesisat

Oksijen tüpünün işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi adına bazı sistemlerde kurulmuş olan bir tesisata ihtiyaç duyulmaktadır. Sağlık kuruluşlarında kullanılmakta olan oksijen tüplerinin sayıca birden fazla olması, bu tesisatın varlığını mecburi kılmıştır. Sağlık kurumunun kapasitesi ön planda tutularak bu kapasiteye göre litrelik bazlarda oksiJen gazı depolama işlemi yapılmaktadır. Bütün bu tesisatın yanında ilgili tüp kullanımı sırasında ihtiyaç duyulmakta olan bazı malzemeler de bulunmaktadır. Genellikle tüp ile birlikte temini sağlanmakta olan bu maske, kateteri gibi malzemeler tüp ile hastanın birleşmesine olanak sağlamaktadır. Ağız yada burun yolu ile uygulanmakta olan bu oksijen yöntemi hastaya gereken oksijen ihtiyacını sağlamak amaçlı kullanılmaktadır.

 

 

 

Çok Fazla Oksijen Kullanımı Zarar Verebilir Mi?

Oksijeni bir ilaç olarak düşünmelisiniz. Buna göre, reçete edilen herhangi bir başka ilaç gibi tedavi edilmelidir, yani, uygun dozlarda kullanılması gerekir. Bazıları iyi olduğu için daha oksijen olması mutlaka daha iyi olduğu anlamına gelmez. Tedavinizi takip eden doktorunuzun tavsiyesine güvenmeniz gerekir. Bazı akciğer hastalıkları, hasta dinlenirken bir miktar oksijen takviyesi gerektirir, ancak egzersiz süresince daha fazla oksijene ihtiyaç duyulur. Diğer akciğer hastalıkları sürekli olarak belirli bir miktarda ek oksijen gerektirir ve dozajı öngörülen miktardan daha fazla arttırmak zararlı olabilir. Sizin için en iyi olanı belirlemek için kendi durumunuzu doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

 

Oksijeninizi Artırmak İçin Doktorunuza Başvurmanız Gerekir

Çok fazla oksijen açısından zararlı olabilecek bazı çok özel durumlar var. Bununla birlikte, burun kanülü yoluyla oksijen alan kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya KOAH’lı çoğu insan için cevabınız hayır, fazla oksijen sizi incitmeyecek. Çok fazla oksijen kullanmak israf eder ve kuruluk ve diğer rahatsızlıklara neden olabilir.

 

Oksijen Tüpü Nedir?

O Halde Çok Fazla Oksijenin Zararlı Olabileceği Durumlar Nelerdir?

Beyin, kandaki karbondioksit miktarına bağlı olarak solunumu düzenler. Çok şiddetli KOAH’lı bazı kişiler kanında karbondioksit tutar ve beyindeki kan oksijen miktarına bağlı olarak solunumu düzenler. Böyle bir kişiye aşırı oksijen verilmesi, aslında nefes almak ve tahripkâr bir solunum durması nedeniyken kendi sürücülerini bırakabilir. Bu nedenle, ciddi derecede KOAH’lı olan kişiler kendi çok fazla oksijene karşı bu tür bir reaksiyon riski altında olup olmadıklarını belirtti. Çok fazla oksijenin zararlı olabileceği iki durum daha vardır. Birincisi, körlüğe neden olabilecek yeni doğan bebeklere yüksek akış oksijen verilmesi. İkincisi, çok uzun süre birine % 100 oksijen verilmesidir. Genellikle bir tüp aracılığıyla solunum borusuna ya da solunum cihazına bağlanmış hastalar, günde çok yüksek miktarda oksijen alması akciğer hücrelerine zarar verebilir.

 

Oksijen Terapisini Uyurken Almak, Ertesi Gün Yarar Sağlar Mı?

Bazen hastalar yalnızca uyurken gece oksijene ihtiyaç duyar. Diğer hastaların yalnızca günün oksijen kısmına ihtiyacı olabilir, ancak genellikle bu, yürümek, dışarı çıkmak ve işlerini yapmak gibi her tür egzersizle ilgilidir. Doktorunuza danışarak bu dengeyi kurmanız daha doğrudur.

05 Aralık 2017
7.596 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

WhatsApp Destek Hattı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.